• V obchode som si objednala darcekovu poukazku,platba kartou. Sumu som hned uhradila. Ani po tyzdni, poukazka nebola dotycnemu dorucena, tak som zavolala na cislo uvedene na stranke. Ocakavala by som ze ked zavolam clovek na druhej strane sa aspon pozdravi a povie kam alebo komu som sa dovolala. Pani sa ozvala otravenym hlasom "ano"? Pri tak velkej konkurencii by som ocakavala maximalnu orientaciu na zakaznika. Bohuzial tento nakup nesplnil moje ocakavania preto davam zaporne hodnotenie.
   Hodnocení: 2/5 | Datum: před 3 týždne
  • Nakupoval som tu prvýkrát, z mojej strany úplná spokojnosť, napriek vianociam bola dodávka rýchla.
   Hodnocení: 5/5 | Datum: před 2 mesiace
  • Eshop, ktorý vie čo chce. Skladba a kvalita tovaru s jasným a jednoznačným zameraním na využitie dokonale technologickej prípravy a maximálneho vychutnania si pitia kávy.
   Hodnocení: 5/5 | Datum: před 2 mesiace
  • Určite doporučujem a už sondujem po ďalších kávach. Rád vyskúšam rôzne príchute. Páči sa mi aj design obalov ako aj to, že viem kedy bola pražená káva.
   Hodnocení: 5/5 | Datum: před 2 mesiace
  • Kvalitná výberová káva, vždy čertstvo pražená, príjemná komunikácia, rýchle dodanie, darček naviac
   Hodnocení: 5/5 | Datum: před 3 mesiace
Home / Kávová farma / Suché spracovanie kávy

Suché spracovanie kávy

zelena kava sucho spracovana panama

V predošlom videu sme si kávovú čerešňu umyli, usušili a odpočinuli v reposo. Farmár, alebo spracovateľ kávy sa môže rozhodnúť ísť aj inou cestou. Umytie kávy vyžaduje obrovské množstvo vody a tá nie je všade k dispozícii. Tradičný spôsob spracovania kávy bol tzv. suché spracovanie. Suché spracovanie je to najtradičnejšie čo existuje. Čerešne sa zozbierajú a usušia do mumifikovaného stavu. Pri oboch spracovaniach je dôležité, aby sa zozbierali len zrelé čerešne. Ak sa pamätáte, tak pri mokrom spracovaní sa niektoré nezrelé čerešne oddelia tím, že vo fermentačných vaniach vyplávajú na povrch. U suchom spracovaní sa táto selekcia nedeje a preto je výber zrelých čerešní ešte dôležitejší.
Okrem zberu samotné sušenie je veľmi dôležité. Na rozdiel od mokrého spracovania kde sušenie prebehne behom niekoľkých dní, mumifikovanie čerešní si vyžaduje 2-3 týždne. Počas tejto doby plesne by si tiež radi pochutnali na čerešni a tým zničili náš pôžitok z kávy. Spracovateľ si musí zvoliť správny spôsob sušenia čo znamená sušenie bez kontaktu na zemi, alebo patiu ideálne na afrických posteliach a pravidelné obracanie.
Experimentovanie so suchým spracovaním je v dnešnej dobe extrémne „trendy“. Mnoho víťazných káv je spracovaných sucho, vrátane mojej naj kávy Panama Elida Natural, v prípade ktorej jej „autor“ Wilfred Lamastus sa rozhodol „predsušiť“ čerešne v mechanických sušičkách na mokro spracovanú kávu.

Takto spracovaná káva má tendenciu nadobudnúť sladšie tóny, hutnejšie telo a ovocnú aromatickosť. Dáva to zmysel. Čerešne po zbere neprestanú vo vývoji. Naďalej prebiehajú enzymatické zmeny a dozrievanie a pohyb vody v bunkách. To znamená, že semiačko alias zelená káva má šancu dlhšieho kontaktu s aromatickými enzímmi a cukrom. Pri nesprávnom spracovaní tento dlhší kontakt znamená plesnivú, zemitú, alebo koženú pachuť, čo považujeme za defekt.

[space]
Príklady sucho spracovaných káv z našej ponuky:
Etiópia Tchembe
Etiópia Beloya
Etiópia Idido
Brazília Daterra Montechristo
[space]

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *