Univerzita Alternatívnych Metód

Alternatívne metódy sú metódy prípravy kávy iným spôsobom ako espresso. Sú to tradičné metódy, ktoré sme používali dávno pred vynálezom espressa, ale aj metódy, ktoré si našli cestu do sveta kávy až v 21. storočí. Ich výhodou je finančná dostupnosť, jednoduchá príprava a lepšie odzrkadlenie chute kávy.

Táto miniškola Vám pomôže navigovať sa vo svete týchto super prostriedkov a veríme, že aj Vás motivujeme na experimentovanie. Tento seriál sme pripravili pre každého milovníka kávy, bez ohľadu na to, či je zákazníkom Green Plantation alebo nie. Radi by sme Vás poprosili, aby ste nám pomohli v šírení osvety alternatívnych metód, či už cez sociálne médiá, „lajky“ alebo spomenutí pre pive. Na druhej strane nám dajte vedieť ako môžeme pomôcť Vám. Veľmi pekne Vám ďakujeme.

ZÁKLADNÉ PARAMETRE

V prvej časti Vám ukážem základné pomôcky a povieme si niečo o základných parametroch pri príprave kávy.

FRENCH PRESS

Jednoduchá a dostupná metóda French press poteší každého začiatočníka. Je základným reprezentatom tzv. full immersion brewing.

HARIO V60

V tretej časti Vám ukážem techniku prípravy kávy v hario v60, známu tiež ako aj pour over. Príprava je veľmi podobná aj pomocou kelímkov Melita alebo iných značiek.

CLEVER DRIP

Clever drip kombinuje výhody metódy full immersion (french press), ale aj metódy pour over (Hario v60, Melita, atď.). Jednoduchá príprava s veľmi dobrými výsledkami.

AEROPRESS

Jeden z najversatilnejších spôsobov prípravy kávy. Existuje nespočetné množstvo techník, táto je moja obľúbená.

CHEMEX

Príprava kávy v Chemex je zložitejšia ako v ostatných metódach. Barista musí dobre poznať kávu, a teda prispôsobiť extraháciu. Napriek tomu pitie kávy z Chemex nie je len chuťový ale aj estetický zážitok.

WALKURE

Walkure je ďalším reprezentantom starej školy. Takmer 100 ročný design filtruje kávu cez troj vrstvové keramické sitko, ktoré prepustí kávové oleje a zvýrazní plnosť chute kávy.