• V obchode som si objednala darcekovu poukazku,platba kartou. Sumu som hned uhradila. Ani po tyzdni, poukazka nebola dotycnemu dorucena, tak som zavolala na cislo uvedene na stranke. Ocakavala by som ze ked zavolam clovek na druhej strane sa aspon pozdravi a povie kam alebo komu som sa dovolala. Pani sa ozvala otravenym hlasom "ano"? Pri tak velkej konkurencii by som ocakavala maximalnu orientaciu na zakaznika. Bohuzial tento nakup nesplnil moje ocakavania preto davam zaporne hodnotenie.
   Hodnocení: 2/5 | Datum: před 3 týždne
  • Nakupoval som tu prvýkrát, z mojej strany úplná spokojnosť, napriek vianociam bola dodávka rýchla.
   Hodnocení: 5/5 | Datum: před 2 mesiace
  • Eshop, ktorý vie čo chce. Skladba a kvalita tovaru s jasným a jednoznačným zameraním na využitie dokonale technologickej prípravy a maximálneho vychutnania si pitia kávy.
   Hodnocení: 5/5 | Datum: před 2 mesiace
  • Určite doporučujem a už sondujem po ďalších kávach. Rád vyskúšam rôzne príchute. Páči sa mi aj design obalov ako aj to, že viem kedy bola pražená káva.
   Hodnocení: 5/5 | Datum: před 2 mesiace
  • Kvalitná výberová káva, vždy čertstvo pražená, príjemná komunikácia, rýchle dodanie, darček naviac
   Hodnocení: 5/5 | Datum: před 3 mesiace
Home / Kávová farma / Plod kávovníka – kde to celé začína

Plod kávovníka – kde to celé začína

geisha kavovnik plod

Na moje prekvapenie, málo ľudí vie, že káva je semiačko plodu kávovníka. Kávovník je vo svojej pravlasti strom, ale na veľkej väčšine plantáží ho nájdete vo forme kríka. Je to hlavne kvôli zjednodušeniu zberu. Plod kávovníka sa volá čerešňa a väčšina odrôd dozrieva červeno, ale existujú aj odrody ktoré dozrievajú na žlto, ružovo, alebo oranžovo.

Pre kvalitu kávy je nevyhnutné aby sa čerešne oberali zrelé. To je možné dosiahnuť jedine veľmi prácnym manuálnym zberom. Čerešne na kávovníku nedozrievajú naraz a preto počas sezóny sa oberajú na dva a viac krát.

Toto video som natáčal na farme Maui Grown – ostrove Maui na Havaji. Jedná sa o tzv „odkrytú“ plantáž. Ako z videa vidno na tejto farme kávovníky rastú monokultúrne bez tieňových stromov. Je to hlavne kvôli tomu, že na tejto farme zber prebieha automatizovane. Osobne preferujem zatienené farmy, nakoľko kávovník tieň preferuje a tiež spomenutý manuálny zber zabezpečí lepšiu kvalitu. 
V tomto videu vám ukážem z čoho sa skladá kávová čerešňa. Na základe „rozboru“ pochopíte prečo je dôležité tzv „spracovanie kávy“. O základných princípoch spracovania sa dozviete v ďalších článkoch a videách. V tomto videu sa dozviete aj to ako chutí kávová čerešňa.

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *