Kávová farma, Kávová TV, O káve, Vykecávanie sa pri káve

Plod kávovníka – kde to celé začína

geisha kavovnik plod

Na moje prekvapenie, málo ľudí vie, že káva je semiačko plodu kávovníka. Kávovník je vo svojej pravlasti strom, ale na veľkej väčšine plantáží ho nájdete vo forme kríka. Je to hlavne kvôli zjednodušeniu zberu. Plod kávovníka sa volá čerešňa a väčšina odrôd dozrieva červeno, ale existujú aj odrody ktoré dozrievajú na žlto, ružovo, alebo oranžovo.

Pre kvalitu kávy je nevyhnutné aby sa čerešne oberali zrelé. To je možné dosiahnuť jedine veľmi prácnym manuálnym zberom. Čerešne na kávovníku nedozrievajú naraz a preto počas sezóny sa oberajú na dva a viac krát.

Toto video som natáčal na farme Maui Grown – ostrove Maui na Havaji. Jedná sa o tzv „odkrytú“ plantáž. Ako z videa vidno na tejto farme kávovníky rastú monokultúrne bez tieňových stromov. Je to hlavne kvôli tomu, že na tejto farme zber prebieha automatizovane. Osobne preferujem zatienené farmy, nakoľko kávovník tieň preferuje a tiež spomenutý manuálny zber zabezpečí lepšiu kvalitu. 
V tomto videu vám ukážem z čoho sa skladá kávová čerešňa. Na základe „rozboru“ pochopíte prečo je dôležité tzv „spracovanie kávy“. O základných princípoch spracovania sa dozviete v ďalších článkoch a videách. V tomto videu sa dozviete aj to ako chutí kávová čerešňa.

author-avatar

O Valerian Hrala

Valerian je zakladateľom Green Plantation a ďalších štyroch kávových startupov roztrúsených po svete. Rannú kávu pije v San Franciscu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *