• V obchode som si objednala darcekovu poukazku,platba kartou. Sumu som hned uhradila. Ani po tyzdni, poukazka nebola dotycnemu dorucena, tak som zavolala na cislo uvedene na stranke. Ocakavala by som ze ked zavolam clovek na druhej strane sa aspon pozdravi a povie kam alebo komu som sa dovolala. Pani sa ozvala otravenym hlasom "ano"? Pri tak velkej konkurencii by som ocakavala maximalnu orientaciu na zakaznika. Bohuzial tento nakup nesplnil moje ocakavania preto davam zaporne hodnotenie.
   Hodnocení: 2/5 | Datum: před 3 týždne
  • Nakupoval som tu prvýkrát, z mojej strany úplná spokojnosť, napriek vianociam bola dodávka rýchla.
   Hodnocení: 5/5 | Datum: před 2 mesiace
  • Eshop, ktorý vie čo chce. Skladba a kvalita tovaru s jasným a jednoznačným zameraním na využitie dokonale technologickej prípravy a maximálneho vychutnania si pitia kávy.
   Hodnocení: 5/5 | Datum: před 2 mesiace
  • Určite doporučujem a už sondujem po ďalších kávach. Rád vyskúšam rôzne príchute. Páči sa mi aj design obalov ako aj to, že viem kedy bola pražená káva.
   Hodnocení: 5/5 | Datum: před 2 mesiace
  • Kvalitná výberová káva, vždy čertstvo pražená, príjemná komunikácia, rýchle dodanie, darček naviac
   Hodnocení: 5/5 | Datum: před 3 mesiace
Home / Kávová farma / Mokré spracovanie kávy – základný princíp

Mokré spracovanie kávy – základný princíp

V predošlom videu som vám ukázal z čoho je káva „vyrobená“. Kávovú čerešňu sme si pekne rozobrali a aj ochutnali. Ak ste predošlé video premeškali, tak si ho pozrite tu. Káva je semiačko plodu kávovníka, ktorý nazývame čerešňa. Niekedy sa nazýva aj bôb, ale podľa mňa to je biologicky nesprávne, nakoľko s bôbovitými rastlinami kávovník nemá nič spoločné. V každom prípade plod čerešne normálne obsahuje 2 semiačka/zrná. Takýmto semiačkam v angličtine nadávame „flat berry“. Môže sa stať, že v čerešni nájdete len jedno semiačko vtedy ho nazývame „perlové zrno“, alebo v angličtine „pea berry“. Môžete sa stretnúť aj s názvom „caracolli“. Perlové zrno sa niekedy oddeľuje a predáva ako špeciálny produkt. Ak máte veľké šťastie v čerešni môžete objaviť aj 3 semiačka. Toto je „šťastím“ len pre milovníkov rarity nakoľko pri selekcii výberovej kávy sa tieto semiačka oddeľujú. V horeuvedených prípadoch „berry“ neznamená, že sa jedná o bobuľové ovocie. Opisuje len tvar zrna.

Prečo sa musí káva spracovať?
Ak by sa káva predávala ako ovocie tak ani nemusela. Našim cieľom je ale dostať sa k jadru veci. K semenu. Na to musíme kávu spracovať. Ako som to v predošlom videu ukázal odstránenie šupky taký problém nie je, ale šmykľavá dužina ktorá je prilepená na semenný obal je problém. Je to podobné ako pri ringlote. Dužina je prilepená na semiačku. To len tak “nezoškrabete”. Farmár, alebo producent kávy si podľa miestnych podmienok, rozpočtu, alebo želaného chuťového profilu zvolí jeden z mnohých spôsobov spracovania kávy. V priemysle rozoznávame 5 najdôležitejších spôsobov spracovania. Mokré, alebo umytá káva (“washed coffee”), suché (sun dried natural), honey, pulp natural a semiwashed. Samozrejme každé spracovanie sa ďalej prispôsobuje a každý farmár má svoj vlastný “recept” a takto získame nekonečné množstvo kombinácií. Nebojte sa, nepôjdem do technických podrobností. Predstavím vám koncepty dvoch najpopulárnejších spracovaní, v tomto videu to bude mokré spracovanie kávy.

[space]
Príklady mokro spracovaných káv z našej ponuky:
Burundi Kayanza
Keňa Kegwa
Kolumbia Kristalina
[space]

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *