Nedávno sme uverejnili informáciu o tom, že Green Plantation vlastní farmu v Brazílii. Potom nastalo ticho. Čo sa vlastne deje? A do čoho sa vlastne Green Plantation púšťa? Osobne si myslým, že okrem super kávy, otvorenosť je to čo  nám pomohlo dostať sa do Vašich sŕdc a preto, veľmi otvorene, možno až “naho” si dovolím týchto pár viet.

Šialenci čo si myslia, že vedia zmeniť svet, sú tí čo ho aj zmenia.“ – Štefan Práca

Áno, to červené to je GP farma. 

Načo je dobrá Green Plantation kávová farma?

Jedna z mnohých otázok čo dostávam od našich fanúšikov. Green Plantation je pionierom výberovej kávy na Slovensku s čím súvisí istá zodpovednosť. S výberovou kávou sme začali, keď sa z nej mnohí ešte len smiali. Bolo to obrovské riziko, ale my sme do toho išli. Znamenalo to tiež, že našu energiu sme vložili do edukácie verejnosti, cez články v časopisoch, videá, podcast, blog, podporili sme rôzne eventy a takto sme buldozérovali cestu výberovej káve na Slovensku. Raz, keď je už cesta vybuldozérovaná, je veľmi jednoduché po nej jazdiť. A možno aj práve preto tu teraz máme 10 pražiarní s výberovou kávou, čo si na tejto ceste veľmi rado zajazdí. Ako sa teda odlíšiť?

Pre nás vlastná kávová farma je jedným z týchto spôsobov. Poukazuje na to, že my berieme kávu skutočne vážne, lebo mať pod kontrolou pestovanie, spracovanie a praženie je ultimátnym snom každého kávového fanatika. Dokazuje to, že káva je NAOZAJ to čo chceme robiť, napriek tomu, že sa znovu vzdávame prerozdelenia zisku a zostávame pri úbohych platoch (Peter EUR 800, ja EUR 400 / mesiac). Nechápte nás zle. Minulý rok bol vďaka Vám rekordným, ale naše cieľe sú oveľa vyššie ako tie základné osobné, ako nové auto alebo dovolenka na Majorke (kto na to má čas, však?). Hľadanie tej najlepšej kávy, budovanie novej kávovej generácie a silnej Green Plantation je to o čom snívame. Ale treba si uvedomiť, že Green Plantation nie sme len my dvaja, ale ste to aj Vy! Len vďaka Vám existujeme a toto vždy zdôrazňujeme. Ak sa jeden deň rozhodnete, že nás už nechcete, my prestaneme existovať. Je to také jednoduché a my si to uvedomujeme. V kávovom biznise na Slovensku je mnoho bla bla, ale ako sa u nás hovorí, “proof is in the pudding” (dôkaz je v pudingu). Kávová farma je pre nás poukázanie skutočnej lojality voči káve a Vám, kávovým fanatikom. Bude to naša farma!

Výber semiačok na výsadbu. 

Čo sa dnes (Jún 2016) deje na farme?

Williamova rodina (farmár, viď nižšie) vyberá vhodnú časť nevyužitej farmy na prípravu pozemku. William bol v Brazílií koncom mája 2016 a pripravil niekoľko super obrázkov z miesta našej budúcej farmy.  Bude tiež zodpovedný za prípravu prvých 2000 kávovníkov, ktoré sa budú sadiť na jeseň.

Sliepky si radi pozobú na kávovej šupke… ktorá má 3x viac kofeínu ako semiačko … som zvedavý na tie vajíčka 🙂

Aké odrody budeme sadiť?

Sadíme jednu “tajnú” odrodu a tiež žltý bourbon, ktorému sa v Brazílií veľmi darí. “Tajnú” odrodu v Brazílii nikto nepestuje, a preto sa jedná o experiment a obrovské riziko. Vieme, že tá “tajná” odroda sa hodí do chladnejších oblastí (čo Brazília nie je) a vieme, že má nízku výnosnosť. Nevieme, či sa ujme alebo či bude rovnako geniálna, ako keď sa pestuje inde. Ale ako som už uviedol, sme kávoví fanatici a našim cieľom je nájsť tú najlepšiu kávu.

Záležiac od druhu arabiky, niektoré dozrievajú červeno, ružovo, ale aj žlto.  My budeme pestovať jednu „červenú odrodu“ (tajná) a jednu „žltú odrodu“ – žltý bourbon. 

Kedy bude prvý zber?

Ak všetko pôjde dobre, prvý zber očakávame v roku 2019-2020 a bude symbolický. Ak príroda dá tak zbery po roku 2021 budú už plné a bude sa jednať o cca 800 kg až 1,5 t kávy. Toto je veľmi malé množstvo, ale je to to, čo si dnes GP môže dovoliť. Dúfame, že v ďalších rokoch sa farma bude rozširovať a budeme pionieri novej odrody arabiky v Brazílii.

Rast našej kávy chvíľku potrvá, ale do tej doby, sa pokúsime od Wiliama doviezť jeho najlepšie odrody.

Môžem na farmu prísť na návštevu?

Turizmus je jedným z našich cieľov ako sponzorovať túto farmu, a keď nám na nej aj pomôžete, budeme len radi. Na ubytovaní a logistike s Williamom pracujeme, ale farma bude určite otvorená pre verejnosť a Slovenských turistov obvzlášť.

Aj vy by ste chceli bývať na tropickej farme v takomto dome?

Nebojíte sa, že vás toto položí?

ALE ÁNO! Veľmi. Ale kto sa bojí, nech nejde do lesa… Je to obrovské riziko a GP to bude stáť nie málo peňazí, ale dúfame, že kávovým fanatikom na Slovensku urobíme radosť, dáme sa do niečoho, čo doteraz na Slovensku neexistovalo a spoločne sa naučíme pestovať kávu.

My sa na tento experiment veľmi tešíme. A čo vy?

Pozrite sa na tie čerešne. Už sa nevieme dočkať.

Ako môžem pomôcť?

Dnes nám držte palce a naďalej kupujte našú kávu. Vaše peniažky sú príliš nebezpečne investované v Brazílií… aspoň si myslíme … 🙂

William a jeho otec (všimnite si jeho tričko) sa budú starať o naše rastlinky.

Kúpili sme pozemok, vlastníme kúsok Brazílie alebo ako to je?

Nie celkom. Ako to už v živote býva, nápad na založenie GP farmy prišiel náhodou. V USA, kde ako mnohí viete žijem, som sa zoznámil s mladým Brazílčanom, Williamom, ktorý tiež pracuje v Kalifornii, ale spolu s jeho rodinou vlastní farmu v Brazílií. Začiatkom roku 2015 si ma najal ako konzultanta na vypracovanie plánu pre zlepšenie kvality jeho kávy na farme.  Jeho zber z roku 2014 bol priemerný a nedosahoval úroveň výberovej kávy. Plán sme nastavili tak, aby  počas nasledujúcich 3-4 rokov jeho káva dosiahla úroveň výberovej kávy.

Moja osobná skúsenosť s Brazílskymi farmármi, bola mierne negatívna, lebo ich cieľ bol vždy zvyšovanie produkcie a nie zvyšovanie kvality a toto som očakával aj od Williama, ale keď mi predstavil jeho kávy zo zberu 2015, ostal som v šoku. Prvotná investícia do kvality priniesla pre mňa neuveriteľný výsledok. Jeho kávy z rôznych častí farmy dosiahli 79-84 bodov (80 je potrebných na výberovú kávu).

Možno to bola radosť z prvotného výsledku, možno to bolo to, že William je naozaj odhodlaný pracovať tvrdo na dosiahnutí svojich cieľov, ale tento rok sme spolu založili našu firmu pre USA, kde “pražič” a “farmár” po prvý-krát v dejinách kávy založia firmu, v ktorej farmár nebude zdieraný, ale bude vlastniť 50% firmy a bude jej konateľom (CEO). Tak vzniklo Unleashed Coffee LLC.

Ok, ale čo GP? Jednu vec, ktorú sa mi nepodarilo na začiatku spolupráce s Williamom presadiť, bolo experimentovanie s novými odrodami kávy (dnes je už situácia iná). Počas argumentu mi povedal, že nech si to vyskúšam sám! Takmer instantne cez FB som sa opýtal Peťa (konateľ GP), či by sme si to nevyskúšali, načo bez zaváhania prikývol a myšlienka GP farmy bola odsúhlasená.
Máte ďalšie otázky? Pokojne sa pýtajte, radi zodpovieme.

Dočasne si zacestujte na našu farmu aspoň prstom po mape. Dúfame, čoskoro Vás môžeme aj osobne uvítať.

William popisuje rozloženie farmy.  Časť 1.

William popisuje rozloženie farmy.  Časť 2. Ževraj pochodom z jedného konca na druhý spálite 2000kcal.

Traktory som obdivoval od detstva…. aj Vám sa páčia?

Pri zbere sa vela toho povie, niečo aj o mne a o Slovensku… hovorí niekto po Portugalsky?