Kávová TV, O káve, Vykecávanie sa pri káve

Iluminujúce zrná aneb káva a huby spolu nekooperujú

Ak máte to šťastie a ste v našej facebookovskej skupine Green Plantation káva, alebo ste na našom youtube kanáli greenplantation tak o tomto videu už viete. Na základe konverzácie na facebooku som sa rozhodol ukázať jeden zo spôsobov ako analyzovať zelenú kávu. Budete potrebovať UV lampu, zelenú kávu, tmu a chuť experimentovať. Iluminujúce zrná znamenajú, že štruktúra zrna je narušená. Pro mokrom spracovaní kávy je veľmo dôležité správne sušenie. Ak počas lázne kávových čerešní dojde dlšej fermentácii ako treba, alebo ak sa káva vysuší príliž rýchlo dostáváme sa ku problému iluminujúcich zŕn. Kvalita zŕn je poškodená, ale to ešte neznamená, že chuťové vlastnosti kávy budú zlé, ale stabilita zeleného zrna je narušená a tak šanca k nabratiu extérnych pachov, hnilobného processu alebo iných pachutí je veľmi vysoká. Takéto zrná môžu a pravdepodobne budú obsahovat plesne, čo k zdravej konzumácii kávy nepatrí. Vo videu som musel použiť statické obrázky, lebo videokamera mi nenatočila „diskotéku“ iluminujúcich zŕn, ale môj Canon nesklamal, takže tu je video. Prajem príjemnú zábavu.

author-avatar

O Valerian Hrala

Valerian je zakladateľom Green Plantation a ďalších štyroch kávových startupov roztrúsených po svete. Rannú kávu pije v San Franciscu.

2 thoughts on “Iluminujúce zrná aneb káva a huby spolu nekooperujú

  1. Milan Chrt píše:

    Ďakujem pekne za typ!! Na vašej stránke som našiel neskutočné užitočných množstvo informácií!!!

    1. admin píše:

      Ďakujem pekne, pochvala vždy dobre padne, hlavne ak tieto infá sleduje len minorita ludi a to vrátane našej Slovenskej kávovej branže. 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *