Espresso škola, Kávová TV

Espresso Tip – Bikinový portafilter sexy spoločník pre kávový orgazmus


Už dlhšiu dobu túžim po tzv. „naked portafilter“ teda „nahým portafilterom“. Jedná sa o portafilter s odrezaným spodkom. Okrem toho, že je te krásna show, nahý portafilter vám vie veľa prezradiť o vašom espresse, vrátane chýb. Na môj Lelit stojí takáto „hračka“ asi 60USD plus poštovné, čo považujem za , jemne povedané, zdieranie.

Asi takto vyzerá tern nahý portafilter:

Stredoeurópska duša nezostane kludná pokiaľ sa niečo neupraví, neopravý aspoň do doby kedy dolláre budú pršať. Tak som eliminoval aspon časť portafilteru. Odskrutkoval som spodný kanálik, kde káva vyteká. Preto som to nazval Bikinovým portafilterom (ja viem nekonečné pokusy byť vtipným, heh) Experiment sa ukončil so zaujímavým výsledkom. Krema bola hustejšia, káva pretekala nádherne a rovnomerne a hlavne viete presnejšie kedy zastaviť vodu. Lepšia krema sa dá logicky vysvetliť. Kanál na portafiltery, ktorým preteká tá káva je posledný článok na espresso kávovare a pravdepodobne je aj najmenej predhriaty. Tiež rozdvojenie kanála je dosť brutálne a vytekajúca káva naráža na stenu a odráža sa na dve strany. Eliminovaním výtokového kanála vieme tento problém limitovať.
Odtočením odtokového kanála na portafilteri vieme lepšie odhadnúť kedy je espresso hotové. Jednoducho preto, lebo budete bližšie k zdroju. Keď pri výtoku sa začne káva tigrovatieť (v kreme budé svetlé a trmavé pasiky) viete, že ste hotový.
Táto metóda je efektívna ak:

1. Robíte espresso na domácom stroji s portafilterom čo má dvojitý kanál (na dve espresá)
2. Logicky vyplývajúc, robíte si jedno espresso a nie dve. (osobne preferujem robiť vždy jednotky)
3. Viete si spodný kanálik pekne odtočiť.

Tu máte aj video pokusu:

About Valerian Hrala

Valerian je zakladateľom Green Plantation a ďalších štyroch kávových startupov roztrúsených po svete. Rannú kávu pije v San Franciscu.

2 thoughts on “Espresso Tip – Bikinový portafilter sexy spoločník pre kávový orgazmus

  1. lukas píše:

    aobstaral som si takyto – original naked portafilter, strasne som po nom tuzil, stal ma 50€ od nasho technika, ale… krema je horsia, je mensia a vydrzi kratsie, dalsia vec, netece tak pekne ako by mala a neviem prist na pricinu. (pravda je ze som sa o to este moc nepokusal)

  2. dushko píše:

    ad LUKAS:

    http://www.home-barista.com/weiss-distribution-technique.html

    Tu nájdeš príčinu aj riešenie problému

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *